Samsung е хакиран

Samsung беше хакиран и украдени 190 гигабајти доверливи податоци.

Лапсус, хакерска група, тврди дека го хакирала Samsung и дека преземала 195 гигабајти податоци и изворен код на мрежата. Тврдат дека податоците ги симнале преку Торент, додека од Samsung велат дека ја проценуваат ситуацијата. На ливчето биле прикажани податоците што ги поседувале. Првиот дел од податоците се однесува на изворниот код и податоците поврзани со безбедноста. Другиот дел од податоците е поврзан со корисничките кодови. Третиот дел се однесува на позадината на сметката на Samsung. Хакерите покажаа дека имаат податоци и од производителот на чипови кој соработува со Samsung, но засега не се знае со која група на податоци располагаат.

Samsung не даде повеќе најави или предупредувања или известувања до своите корисници. Се очекува Лапсус да бара компензација за враќањето на податоците. Но, досега ништо повеќе јавно не кажале.

Медиумите кои ја пренесоа оваа информација сметаа дека е многу поважно да се нагласи дека Samsung се приклучил кон санкционирањето на Русија. Така, хакирањето и истекувањето на податоци паднаа во втор план.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...