Samsung Electronics на саемот ISE 2022 ја претстави новата ера на Micro LED технологијата


 Моделите на Samsung за 2022 година од серијата The Wall имаат најсовремена технологија, вклучувајќи го и најтенкиот екран со пиксели до сега – од само P0,63

 

Скопје, 16 мај 2022 – Компанијата Samsung Electronics ја претстави иднината на Micro LED технологијата на саемот „Интегрирани системи на Европа (ISE) 2022“ во Барселона со три нови модели на својата најсовремена технологија за прикажување наречена The Wall.

„Micro LED технологијата ја дефинира иднината на иновациите на екранот. Од секторот за луксузни производи до угостителство и патување, потенцијалот на Micro LED да им овозможи на компаниите да постигнат повеќе е неограничен“, изјави Хијсунг Ха, извршен потпретседател на одделот за визуелна слика во Samsung Electronics. „Драго ни е да ја претставиме проширената серија на моделот The Wall на ISE – најголемиот саем во светот во својата категорија. Најновата технологија The Wall ќе донесе придобивки што ги надминуваат очекувањата, ќе ги трансформира сите типови компании и ќе создаде сосема нови можности“.

Business Forum Economics Conference Stage: Visionary Female Chief Analyst Delivers Speech and Shows Infographics, Statistics on Movie Theater Screen. Presentation with Speaker in Full Auditorium Hall

The Wall серијата за 2022 година – претставување на најтенкиот пиксел екран досега

Samsung на овогодинешниот саем ISE го претстави својот модел од серијата The Wall за 2022 година (име на моделот: IWB) – иновативен модуларен Micro LED дисплеј кој обезбедува сеопфатно искуство за гледање со висока резолуција на екран со голем формат. Моделот IWB ќе биде достапен со големина на пиксели од 0,63 и 0,94, при што 0,63 е најмалата големина на пиксели досега во серијата The Wall.

Функцијата за микро-пиксели на IWB овозможува детален приказ и проширување на динамичкиот опсег на сликата со стапка на освежување од 120 Hz, HDR10 / 10 + и LED HDR. Откако ќе се инсталира, The Wall нуди различни големини на екранот, за гледање 4K филмови на екран од 110 инчи и неверојатен квалитет 8K на екран од 220 инчи за да ги задоволи сите потреби на корисниците. Оваа резолуција е подобрена со моќен Micro AI (вештачка интелигенција) процесор кој веднаш ја анализира содржината, го оптимизира квалитетот на сликата и го елиминира шумот.

Вкупната големина на витрините е зголемена, што им овозможува на деловните и приватните корисници да инсталираат само четири витрини за да го конфигурираат UHD екранот за побрзо и поисплатливо работење. Подобрениот екран ги зајакнува големите екрани со висока резолуција и го подобрува механичкиот квалитет за сеопфатно доживување при гледањето и подобро прилагодување на жлебовите. Времето на инсталација е намалено, што нуди големи предности за компаниите во споредба со стандардните LED ознаки.

The Wall е опремен и со водечка технологија во секторот. Најпрво, со Multi View, The Wall овозможува истовремено прикажување од дури четири извори, сите на еден екран, без дополнително раздвојување потребно за динамично прикажување на содржината. Исто така, технологијата Black Seal вградена во екранот создава совршено платно за почисти нивоа на црна боја, со ултра-рефлектирачки слој што се користи за минимизирање на отсјајот од надворешната светлина. Исто така, со 20-битна обработка, The Wall обезбедува исклучителен квалитет на сликата и совршено доживување при гледањето, со максимална осветленост од 2000 nits што обезбедува појасна слика.

The Wall All-in-One – иновативна и лесна инсталација

Wall All-in-One (име на моделот: IAB) исто така беше претставен во Барселона оваа година, достапен во три различни модели: 4K 146-инчи, 2K 146-инчи и 2K 110-инчи. Овој неверојатен екран од најновата генерација носи иновации не само во искуството на гледање, туку и во самата инсталација. Стандардната резолуција на The Wall All-in-One е 16:9. Овој производ, кој се продава само по екран, е достапен ширум светот по завршувањето на саемот ISE 2022.

Најиновативната карактеристика на The Wall All-in-One е едноставната инсталација која вклучува однапред поставена опрема за монтирање на жлеб и рамка. Оваа опрема, која го прави целиот процес едноставен како стандарден телевизор, вклучува уметнички дизајнирани рабови на екранот 16:9 и вграден медиа плеер S-box, што исто така ги намалува вкупните трошоци.

Линијата Wall-all-in-One нуди елегантен дизајн со тенок екран од само 49 mm, што е вкупно 59 mm по инсталацијата кога се мери од ѕид до екран. Овој тенок дизајн без остри рабови овозможува директно поврзување преку екранот без посебен уред за лесно и едноставно прилагодување.

Дополнително, со 20-битна обработка, технологија Black Seal и Micro AI процесор, два 4K 146-инчни екрани кои може да се инсталираат еден покрај друг за да се произведе модел 32:9 кој може да се расклопи, обезбедувајќи исклучителен квалитет на сликата на целиот ѕид .

Разновидна линија на екрани прилагодени на новото време – од станица за полнење EV до хибридна училница

Покрај водечката Micro LED технологија, Samsung на саемот ISE претстави и различни нови екрани кои ќе одговорат на потребите на модерното време. Новата линија е вистински пример за тековните иновации на Samsung во развојот на решенија, вклучувајќи бесконтактна комуникација и подобрени безбедносни карактеристики.

Најновата линија на надворешни уреди на Samsung за 2022 година (име на моделот: OHA 55 ”, 75 ”) доби сертификат за видливост во надворешни услови од Underwriters Laboratories (UL), а неговиот тенок дизајн овозможува лесна инсталација и долготрајна работа на основа на сертифицирана проценка на заштитата IP56. Благодарение на издржливиот хардвер со високи перформанси, OHA работи во различни услови. Пример за употреба се станиците за полнење електрични возила (EV), кои се повеќе се бараат бидејќи продажбата на електрични возила ширум светот продолжува да расте.

Во образовниот сектор, Samsung продолжува да нуди хибридно учење благодарение на своите иновативни производи и решенија. Новиот Samsung Flip Pro за 2022 година (име на моделот: WMB), достапен во големини од 75 и 85 инчи, е интерактивна табла што им овозможува на наставниците и на учениците подобрена употреба и специјализирани функции за задоволување на растечките потреби во оваа област.

Новата Flip Pro конекција на Samsung преку USB Type C нуди интегрирана видео контрола и напојување (полнење 65 W), додека водечките функции за одложување на одговорот на екранот и мулти-допир овозможуваат истовремена соработка помеѓу дури 20 луѓе[1]. Новата интуитивна контролна табла, сензорите за контрола на светлината и четирите предни и задни звучници го подобруваат целокупното искуство во училницата и овозможуваат беспрекорна видео комуникација во хибридна или училница на далечина. И, конечно, покрај тоа што дозволува повеќекратни прикази на дури четири екрани, со SmartView + дури 50 уреди можат безжично да се поврзат на екранот во исто време, што е идеално за поголеми сали за состаноци и дигитални училници. Оваа технологија работи непречено во позадина, така што и наставниците и учениците можат лесно да ја користат.

За Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со идеи и технологии кои носат трансформација. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, лиени и LED решенија. За најновите вести посете го линкот http://news.samsung.com.

[1] Потребен е интернет прелистувач и надворешни уреди за поврзување со WorkSpace.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...