Samsung Smart Monitor M8 од сега достапен и во Северна Македонија


Новиот Smart Monitor M8 со SlimFit Cam е достапен во четири модерни бои!

Samsung Electronics ја претстави најновата линија на паметни монитори М8 со надграден и стилски дизајн. Новиот разновиден M8 го носи легендарниот тенок дизајн на Samsung во четири нови бои – небесно сина, пролетно зелена, небесно розова и бела – достапен во големина од 32 инчи со UHD резолуција и SlimFit Cam.

Оваа серија паметни монитори на Samsung за првпат беше претставена во ноември 2020 година. Ова е првата серија на разновидни екрани „Do it all“ дизајнирани за потребите на современи корисници на кои им е потребен уред кој нуди функционалност, но и забава. M8 отстапува од  традиционалните монитор, овозможувајќи им на корисниците да уживаат во различните OTT услуги, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ и Apple TV преку Wi-Fi,  без дополнително поврзување со компјутер или телевизор.

Што се однесува до стилот, Smart Monitor M8 со својот исклучително елегантен дизајн нуди простор, но и работна ефикасност. Новиот модел е тенок 11,4mm, што го прави околу три четвртини потенок од претходните модели. Со софистициран дизајн со рамен заден дел, опсегот на бои што го развива M8 ја надополнува секоја средина заснована на личните преференци на корисникот.

Кога станува збор за продуктивноста, Smart Monitor M8 има буквално сè. M8 обезбедува одлична средина за домашна канцеларија без користење на компјутер со поврзување со различни ИТ уреди преку надградениот Smart Hub. Корисничкиот интерфејс Workspace ги нуди сите услуги потребни за работа на еден екран, помагајќи им на корисниците безжично да се поврзат со Windows или Mac компјутер и ефикасно да користат широк опсег на корисни функции, вклучувајќи Samsung DeX, Apple AirPlay 2 и Microsoft 365 Cloud услуга, како и пресликување на содржината од компатибилен паметен телефон на M8.

Дополнително, Smart Monitor M8 има магнетна и отстранлива SlimFit камера која може да се прикачи на мониторот додека го одржува просторот уреден без никакви кабли. SlimFit Cam има и функции за следење лица и автоматско зумирање, брзо идентификување на лицето кога е на екранот и автоматско фокусирање на предметот. Со други зборови, може да следи и снима индивидуален говорник, што е одлична опција за активни презентации или пренос во живо. Дополнително, мониторот поддржува апликации за видео разговор, како што е Google Duo, овозможувајќи им на корисниците да работат од далечина или да се вклучат во видео конференции дома или на работното место користејќи ја камерата SlimFit.

Smart Monitor M8 има IoT-хаб наречен SmartThings Hub, каде што корисниците можат безжично да ги поврзат сите свои IoT уреди. Апликацијата SmartThings им овозможува на корисниците лесно да ги следат IoT уредите низ домот со интуитивна контролна табла за апликации што ги истакнува сите информации обезбедени од други уреди поврзани со M8, вклучувајќи прекинувач за светла и приклучок за напојување[1].

Опремен со високо чувствителен гласовен Far Field Voice микрофон, асистентот контролира уреди како Bixby и Amazon Alexa[2] користејќи гласовни команди. Покрај тоа, микрофонот ја користи функцијата Always On Voice, која прикажува информации за разговор на екранот кога е активиран Bixby, дури и ако екранот на мониторот е исклучен.

За да биде во тек со широкиот опсег на функции на мониторот, екранот нуди приспособлива технологија за слика, зголемувајќи ја удобноста на гледачот со автоматско прилагодување на осветленоста на екранот и температурата на бојата. M8, исто така, вклучува и држач со прилагодување на висината (HAS) и функција на навалување, што им овозможува на корисниците да ја најдат совршената позиција за секој проект, филмска вечер или заедничко учење.

Паметниот монитор M8 ја доби CES наградата за иновации од CTA (Consumer Technology Association) како признание за широкиот опсег на технологии за прикажување.

 

Samsung M8 мониторот е достапен по препорачана малопродажна цена од 48.999 денари.

За повеќе информации, посетете ја https://www.samsung.com/mk/monitors/smart-monitor/

 

За Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформативни идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, кастинг и LED решенија. За најновите вести, посетете ја Newsroom на Samsung на http://news.samsung.com

 

[Табела со спецификации]

 

Модел M80B
Екран Големина на екран 32”
Рамен / Заоблен Рамен
Сооднос на аспект 16:9
Резолуција 3,840 x 2,160 (UHD)
Осветленост (типично) 400 cd/㎡
HDR Da (HDR 10+)
Стапка на освежување 60 Hz
Време на одговор 4ms (GtG)
Сооднос на контраст 3,000:1 (Typ.)
Агол на гледање 178° (Хоризонтално) / 178° (Вертикално)
sRGB покриеност 99% (Typ.)
Поддршка за боја 1.07B
Карактеристика за заштита на очите Начин на работа за заштита на очите / Без треперења
Дизајн Боја Топло бела / Небесно розова / Небесно сина / Пролетно зелена
Тип на држач HAS
Навалување Da
Интерфејс Поврзаност 1 micro HDMI / 2 USB-C (1Up/1Dn) *Max 65W полнење
Безжично поврзување WiFi5, BT4.2
Звучник 2.2CH (5W x 2 високотонец)
Камера Во кутија (FHD Cam.)
Далечинки управувач Во кутија (USB-C полнење)

 

 

[1] Потребен е посебен приклучок SmartThings (VG-STDB10A) за поврзување со уредите Zigbee (Поврзувањето со уред Z-Wave не е поддржано.) VG-STDB10A може да се купи во април.

[2] Достапноста на Amazon Alexa зависи од земјата

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...