СБ на ОН усвои резолуција за Авганистан

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно усвои резолуција во која се нагласува дека новата талибанска Влада во Авганистан мора да формира инклузивна влада со целосно, рамноправно и значајно учество во 2022 година, што ќе им даде време на членовите да ги проценат своите постапки и почитување на човековите права.

Со Резолуцијата усвоена од Советот за безбедност на ОН се продолжува тековниот мандат на политичката мисија на ОН во Авганистан за шест месеци. Резолуцијата, исто така, ја нагласува важната улога што ОН ќе продолжи да ја игра во промовирањето на мирот и стабилноста во Авганистан.

Резолуцијата, поднесена од Норвешка и Естонија, во суштина ја одложува одлуката на Советот за безбедност за новиот мандат на мисијата на ОН, позната како УНАМА. Таа обезбедува дека мисијата на ОН може да продолжи да ги следи и да известува за човековите права преку заштита на цивилите, за кршење и злоупотреба на деца и да поддржи целосно, рамноправно и значајно учество на жените на сите нивоа на одлучување.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...