СДСМ: Реализираме стратешка цел, почеток на преговори со ЕУ и обезбеден македонски јазик

Реализираме уште една стратешка цел на државата и на граѓаните поставена уште на денот на независност, а тоа е полноправно членство во ЕУ. По 17 години од добивањето кандидатски статус, Република Северна Македонија ги започна преговорите за членство во Европската унија, со одржување на првата меѓувладина конференција, по која започна скриниг процесот. Во ЕУ влегуваме како Македонци, со обезбеден македонски јазик, без фусноти и придавки, со заштитен, потврден и загарантиран македонски идентитет, се вели во соопштението од СДСМ.

Од партијата додаваат дека Македонскиот јазик е заштитен со чиста формулација без фусноти и ѕвездички и тој ќе биде рамноправен со останатите јазици во големото европско семејство.

Нашиот македонски јазик, идентитет, традиција, култура, посебност стануваат дел од Европската унија.

Го продолжуваме европскиот пат, иднината на нашата држава и нашите граѓани е европска, се вели во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...