СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ побегна и од пратеничките прашања

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска избегаа од салата од собраниската седница наменета за пратенички прашања. По којзнае кој пат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат во Собранието, се потпишуваат за присуство и дневници, добиваат патни трошоци а потоа седат надвор од пленарната сала, се вели во соопштението од СДСМ.

Од партијата додаваат дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ по инструкции од Христијан Мицкоски избегаа од салата и кога се гласаа Заклучоците со кои започнавме преговори со ЕУ на чист македонски јазик, претходно бегаа кога се гласаше Буџетот, бегаа кога требаше да се гласаат интерпелации кои самите тие ги поднесуваа, бегаа и кога се носеа важни закони за вакцинација, за мерки за граѓаните.

Очигледно од ВМРО-ДПМНЕ се гласни само кога треба да се навредува, да се лажат граѓаните и кога треба да се бранат криминалците од белиот дворец.

Секогаш кога се во прашање интересите на граѓаните и државата тие бегаат и се ставаат на погрешната страна од државните интереси, на погрешната страна на историјата, се вели во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...