Се насмевнува германско финале во Лига Европа


МЗТ Скопје Аеродром го совлада Феникс со 70:78 и оствари планиран триумф во Суперлигата. Младиот состав на Феникс 2010, предводен од одличниот Бојан Трајковски, кој имаше ефект од 25 поени и 17 скока, стигна и на минус од два поени, но остана без енергија во последните пет минути од дуелот.

На истекот на третата четвртина МЗТ Скопје водеше со 66:48, но потоа Феникс направи серија од 11:0, а породолжи и стигна до само два поени негатива (66:68). Сепак, искуството пресуди, па на крајот тимот на Ацо Петровиќ ја доби битката.

Еуро Никел го совлада ТФТ со 67:55, а во ова трето коло Гостивар славеше на гости против Пелистер (71:72).

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...