Се укина контроверзната практика на „златни пасоши“


Бугарија

Бугарија ја укина контроверзната практика „златни пасоши“, која им нудеше државјанство на држави-членки на ЕУ во замена за значителни инвестиции, што беше критикувано од официјален Брисел.
Практиката им дозволуваше на странците да добијат дозвола за престој кога инвестираа минимум 500.000 евра (550.000 американски долари) во Бугарија и државјанство кога инвестираа еден милион евра (1,1 милион долари). Корисниците беа првенствено од Русија, Кина и од Блискиот Исток. Новата бугарска влада, чиј клучен приоритет е борбата против корупцијата, во јануари го повика парламентот да го прекине издавањето на таквите пасоши.
Одлуката на Националното собрание на Бугарија доаѓа откако Европскиот парламент, во светло на западните санкции против руските олигарси поради руската операција во Украина, уште еднаш го осуди доделувањето „златни пасоши“. Претходно овој месец, европратениците го повторија повикот Бугарија, Малта и Кипар да ги укинат „златните пасоши“ и „златните визи“.
Европската комисија постојано бараше укинување на ваквите практики, бидејќи тие создаваат плодна почва за корупција и перење пари.
Како дел од оваа одлука, пратениците одобрија и целосна ревизија на сите издадени пасоши откако оваа практика заживеа во 2013 година. Според Министерството за правда, досега се издадени околу 100 вакви пасоши. Претходната привремена управа минатата година изрази загриженост за можни неправилности во 47 случаи. И покрај оваа одлука, сепак ќе постои можност за добивање дозвола за престој во рамките на програмата.
Малта, исто така, најави дека ќе го прекине издавањето „златни пасоши“ на Русите и Белорусите до понатамошно известување. Според Европскиот парламент, најмалку 130.000 луѓе добиле „златен пасош“ или „златна виза“ во блокот меѓу 2011 и 2019 година, со што спомнатите земји оствариле профит од 21,8 милијарда евра (23,9 милијарди долари).

Подготвил: Марјан Велевски

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...