Седници на четири собраниски комисии

Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за економски прашања, за европски прашања, за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите и Законодавно – правната комисија.

Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за установите е единствена точка на дневен ред на седницата на Комисијата за економски прашања.

На седницата на Комисијата за европски прашања, пратениците ќе расправаат по Предлог-законот за финансиска стабилност, Предлог-законот за спречување перење пари и финансирање тероризам и по Предлог-закон за вршење сметководствени работи.

Годишниот извештај за работењето на Оперативно – техничката агенција за 2021 година, е на агендата на Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите.

Законодавно – правната комисија, како што е најавено, ќе одржи две седници 111 и 123.

На 111 – та седница, пратениците ќе расправаат по Предлог-законот за изменување на Законот за тутун, производи од тутун и сродни производи, по скратена постапка. На оваа седница се и повеќе барања за автентично толкување.

На дневен ред на 123-та седница на Законодавно – правната комисија се Предлог-законот за финансиска стабилност, Предлог-законот за спречување перење пари и финансирање тероризам, Предлог-законот за вршење сметководствени работи, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за установите.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...