Селекторот Лазаров го објави конечниот список за баражот со Чешка

Компанијата „Панини“ по пет децении ќе ги укине познатите албуми со сликички од фудбалери. Како што најавуваат од „Панини“, албумите со сликички ќе бидат укинати пред Европското првенство во Германија во 2024 година.

Првиот албум со сликички на фудбалери, во Италија, беше објавен пред Светското првенство во Мексико во 1970 година, а четири години подоцна, по повод Светското првенство во Германија во 1974 година, албумите премиерно беа пуштени во продажба во целиот свет.

Оттогаш, албумот на „Панини“ добива култен статус, а во многу земји во светот, пред големите првенства, се разменуваат сликички.

Панини постигна рекорден број продадени сликички во 2006 година во врска со Светското првенство во Германија, кога беа продадени 800 милиони налепници.

Непосредно пред Европското првенство во Германија во 2024 година, „Панини“ ќе го откаже печатењето на албуми и сликички. Работата на „Панини“ ќе ја преземе американскиот концерн „Топс“, кој ги откупи правата за тој турнир, како и Лигата на нации и Европско првенство за жени во 2025 година.

 

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...