Селекторот Милевски, Трајковски и Барди ќе добијат дипломатски пасоши

Македонија направи спортско чудо во светскиот фудбал со елиминацијата на Италија на патот за мундијалот во Катар. Александар Трајковски беше стрелец на победничкиот гол против „аѕурите“ во судиското продолжение од мечот. Но, тоа „црвено-жолтите“ го оставаат зад себе и веќе се фокусираат на следниот нов предизвик, Португалија.

Играчот на Леванте, Енис Барди, упати интересна порака, дека Македонија веќе го заслужи големиот мундијалски пехар, ако успее да ги елиминира Италија и Португалија во баражот за Светското првенство.

„Немавме среќа при ждребот, го добивме можеби најтешкиот пат за да стигнеме во Катар. Да ја победиш Италија на домашен терен е нешто неверојатно, а сега одиме на Португалија, исто така на гости. Знаеме дека ќе биде неверојатно тешко, но и знаеме дека можеме да победиме. Ако победиме и против Португалија, нека ни го дадат веднаш пехарот за СП. Нема потреба да одиме во Катар, ќе си седиме во Македонија“, истакнува малку и на шега Енис Барди.

Македонија вчера се врати од Палермо, а утре репрезентацијата заминува за Порто, на финална пресметка со Португалија.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...