„Сергеј не е на продажба“


Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп ги отфрли тврдењата на Пеп Гвардиола дека „сите во Англија навиваат за Ливерпул“ во борбата за шампионската титула во Премиер лигата.

Сити е прв на табелата во Премиер лигата со 86 бодови, три повеќе од Ливерпул. По победата против Њукасл (5:0) во неделата, Гвардиола изјави дека „сите во оваа земја навиваат за Ливерпул, медиумите и сите останати“.

Клоп, чиј тим ремизираше 1:1 со Тотенхем во саботата, изјави дека само половина од градот Ливерпул сака неговиот тим да ја освои титулата.

„Јас живеам во Ливерпул и да, многу луѓе овде сакаат да ја освоиме лигата, тоа е вистина, но дури и овде тоа е само 50 проценти. Немам поим дали цела земја навива за нас, немам таков впечаток кога одиме да играме натпревари, напротив. Можеби тој знае повеќе за тоа од мене “, рече Клоп.

Навивачите на Ливерпул ги налути изјавата на Гвардиола дека Ливерпул има „неверојатна историја во европските натпреварувања, но не и во Премиер лигата, бидејќи само еднаш бил шампион во последните 30 години“.

Клоп потсети дека Гвардиола тоа го кажа неколку дена по елиминацијата на Сити од Лигата на шампионите, во дуелот против Реал Мадрид.

До крајот на првенството остануваат уште три натпревари.

„Јасно е дека борбата не е завршена, бидејќи двата тима имаат три натпревари до крајот, а мојата грижа е како можеме да ги добиеме нашите натпревари. Немаме апсолутно никакво влијание врз тоа како ќе игра Сити. Се додека сме во трката за титулата. Зошто да престанеме да веруваме?“, изјави Клоп.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...