Серија земјотреси во Грција, на островот Крит има и жртви


Неколку земјотреси вчера утрината го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот бил со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавија грчките медиуми.
Пријавена е материјална штета во градот Ираклион и таму е наредена и евакуација на училиштата и на сите институции. Грчките медиуми засега информираат дека има најмалку едно лице загинато како резултат на земјотресот. Во прашање е градежен работник што работел на обнова на црквата во селото Аркалохори, јави весникот „Катимерини“.
Во меѓувреме тоа го потврди и градоначалникот на Аркалохори, село на Крит, кој наведе дека се оштетени две цркви и други згради во селото.
Според неговите зборови, сѐ уште се заробени две лица под урнатините, едно е во црквата во која се срушила куполата, а второто е во својата куќа.
Првата процена на Геодинамичкиот институт, за земјотресот што вчера го погоди Крит е дека бил со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, со епицентар 78 километри јужно од Ираклион, најголемиот град на островот. Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар проценил вибрација на 6,2 степени, пишува Катимерини.
Според првичните извештаи, првиот епицентар бил на длабочина од 10 километри, а наредните измерени потреси биле со јачина од 3,8 и 4,5 степени. Сведоците и локалните медиуми тврдат дека земјотресот траел долго и оти силно се почувствувал не само во Ираклион туку и низ Крит, а и на островот Санторини.
Инаку, ова е еден од поголемите потреси во Европа годинава. Последниот голем земјотрес на Стариот Континент се случи во централна Италија на 24 август годинава, кој однесе 256 животи и остави повеќе од 40 илјади луѓе без покрив над главата.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...