Северна Кореја ја одбележа 80-годишнината од раѓањето на Ким Џонг Ил без ракети и воена парада, но со голем собир на отворено на ниски температури

Северна Кореја ја одбележа 80-годишнината од раѓањето на поранешниот лидер Ким Џонг Ил без ракети и воена парада, но со голем собир на отворено на ниски температури, јави денеска државната агенција.

Неговиот син, актуелниот севернокорејски лидер Ким Џонг Ун, го прослави Денот на светлата ѕвезда, кој ја одбележува годишнината од раѓањето на неговиот татко, во завеаниот Самиџион, во близина на планината Паекту, каде што, според официјалната историја, на 16 февруари 1942 година е роден Ким Џонг Ил.

Фотографиите објавени во севернокорејските медиуми покажуваат голем број луѓе собрани пред статуата на Ким Џонг Ил за да го „прослават големиот празник на нацијата“, јави официјалната новинска агенција КЦНА.

ТОП ВЕСТИ

Возило излетало од патот кај тунелот на делницата Гевгелија – Неготино, сообраќајот во прекин

Возило излетало од патот кај  тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, информацијата утрово ја потврди за  МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. –...

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...