Северна Кореја ја одржа воената парада и го претстави најновото нуклеарно оружје


Северна Кореја денеска ја одржа долгоочекуваната воена парада.

По повод одбележувањето на годишнината од основањето на армијата, се верува дека таа го покажала своето најново нуклеарно оружје на настанот, пишува „Ројтерс“, цитирајќи неименуван јужнокорејски воен извор.

Јужнокорејската новинска агенција Јонхап претходно објави дека Северна Кореја одржала парада на која биле прикажани некои од најновите ракети, вклучувајќи ја и нејзината најголема интерконтинентална балистичка ракета Хвасонг-17, која за прв пат беше лансирана минатиот месец, пренесува „Ројтерс“.

Претходните три воени паради на Северна Кореја се одржаа ноќе, а државните медиуми за тоа известуваа дури следниот ден.

Севернокорејските државни медиуми не објавија дека денеска е одржана воена парада, иако опишаа други комеморативни настани, наведува британската агенција.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...