Северна Кореја го истрела најмоќниот проектил од 2017-та

Северна Кореја во неделата го тестираше својот најмоќен проектил од 2017 година, што беше рекордното седмо лансирање во јануари, поради што Јужна Кореја предупреди дека следниот чекор на Пјонгјанг би можело да биде тестирање ракета со долг дострел и нуклеарно оружје.

Северна Кореја никогаш досега не лансирал толку проектили во еден календарски месец, а минатата седмица се закани дека ќе се откаже од речиси петгодишниот самонаметнат мораториум на тестирање на проектили со долг дострел и нуклеарно оружје.

Имајќи предвид дека преговорите за денуклеаризација на Корејскиот полуостров со САД, Северна Кореја ги удвоила напорите да го оствари ветувањето на водачот Ком Џонг-ун дека ќе ги модернизира вооружените сили, а Пјонгјанг покажува пркос и покрај големите децениски меѓународни санкции.

Јужна Кореја објави во неделата дека се чини дека Северна Кореја следела „сличен образец“ како и во 2017 година, кога тензиите на полуостровот беа на врвот и предупредија дека Пјонгјанг наскоро би можел да започне со тестирањето на нуклеарни и интерконтинентални проектили.

„Северна Кореја се приближи до уништувањето на декларацијата за мораториумот“, соопшти јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин, а јужнокорејската армија објави дека „забележала балистичка ракета со среден дострел истрелана под висок агол источно кон Источното Море“.

Портпаролот на јапонската влада, Хироказу Матсуно, во неделата рече дека балистичката ракета била со „среден или поголем дострел“.

„Максималната брзина на ракетаа тестирана во неделаа била приближно М=16, односно речиси 16 пати поголема од брзината на звукот. Разузнавачките агенции на Јужна Кореја и САД веруваат дека станува збор за балистичка ракета со среден дострел“, изјвил за новинарите во Сеул информиран извор од јужнокорејската восјка кој сакал да остане анонимен, пренесе агенцијата Yonhap.

Нагорната траекторија вклучува истрелување на проектил под голем агол, а не со полн дострел. Се преоценува дека оваа балистичка рекета достигнала максимална височина од 2.000 километри и летела околу 800 километри половина час, според процените на Здружениот генералштаб на Јужна Кореја.

Тоа укажува на тоа дека Пјонгјанг можеби ја тестирал својата „прва балистичка ракета со среден дострел (IRBM) од 2017 година“, напиша на Twitter Џозеф Демпси, аналитичар на Меѓународнито институт за стратешки студии.

Последен пат Пјонгјанг тестираше таква ракета во 2017 година, кога „Хвасонг-12“ прелета 787 километри, а се искачи на височина од 2.111 километри. Аналитичарите тогаш оценија дека траекторијата упатува на тоа дека проектилот би можел да прелета околу 4.500 километри доколку бил истрелан на балистичка траекторија која го зголемува дострелот, а со тоа стратешката американска пацифичка база на Гуам би била во дострелот.

Северна Кореја во јануари двапати тестираше и хиперсонични проектили и четири пати лансираше блаистички и крстосувачки проектили со кус дострел. Тамошните државни медиуми минатата седмица објавија фотографии од Ким во обиколка на „важна“ фабрика за муниција којашто произведува „голем систем на оружје“.

„Ким го контролираше својот апетит за тестирање и провокации. Но времето созреа, а продолжувањето на севернокорејското истрелување ракети претставува само уште еден предизвик во веќе и онака големата палета надворешнополитички предизвици за Вашингтон“, вели за AFP, Су Ким, аналитичарка на „RAND Corporation“.

„Намерата на овие тестирања е и да го потстети светот дека режимот на Ким ги слуша надворешните дискусии за своите домашни слабости. Сака да ги потсети Вашингтон и Сеул дека би бил прескап обидот за негово соборување“, вели Лејф Исли, професор од Универзитетот Ихва.

Серијата лансирање на самиот почеток од 2022 година се одвива во деликатен момент за регионот. Единствениот и главниот сојузник на изолираната Северан Кореја, Кина ќе биде домаќин на Зимските олимписки игри на почетокот од февруари, додека Јужна Кореја се подготвува за претседателските избори во март.

На домашен план, пак, Северна Кореја во февраури се подготвува да ја прослави 80-годишнината од лидер Ким Џонг Ил, таткото на Ким Џонг-ун, како и 110-годишнината од раѓањето на основачот на комунистичката земја Ким Ил Сунг, неговиот дедо, во април.

Како одговор на написите во странските медиуми за сѐ поголемите цени на храната и сѐ поголемата глад, економски руинираниот од меѓународните санкции Пјонгјанг неодмана повторни ја започна прекуграничната трговија со соседна Кина. Сојузникот Пекинг, со поддршка на Русија, во јануари блокираа во Советот за безбедност на ОН воведување дополнителни санкци за Северна Кореја поради хуманитарни причини, поради неодамнешните тестирања проектили.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...