Северна Кореја лансирала „неидентификуван проектил“ наспроти американските закани за санкции


Фото: Принт-скрин

Северна Кореја истрелала „неидентификуван проектил“ од крајбрежниот појас кон морето во источна насока, соопшти Генералштабот на Армијата на Јужна Кореја.

Од почеткот на оваа година Пјонгјанг досега спроведе десет ракетни тестирања, меѓу кои и на интерконтинентална балистичка ракета, за првпат од 2017 година.

Властите во Северна Кореја најавија продолжување на развојот на својот нуклеарен арсенал, притоа игнорирајќи ги повиците на САД за дијалог.

Последните тестирања на ракетните потенцијали на севернокорејската армија се случуваат во време на примопредавање на власта во Сеул, каде наредната седмица функцијата треба да ја преземе новиот јужнокорејски претседател Јун Сук-Јол кој најави построг став во односите кон Северна Кореја.

САД би сакале Советот за безбедност на ОН овој месец да гласа за нови санкции против Северна Кореја поради нејзиното обновено лансирање балистички ракети, изјави денеска американската амбасадорка во ОН, Линда Томас-Гринфилд.

Минатиот месец, САД испратија првична нацрт-резолуција до 15-члениот Совет, со која се предлага забрана за извоз на тутун и двојно намалување на извозот на нафта во Северна Кореја и ставање на црната листа на хакерската група Лазарус.

– Нашиот план е да продолжиме со таа резолуција овој месец – истакна американската амбасадорка како одговор на прашањето дали ќе го стави документот на гласање, бидејќи во мај САД претседаваат со Советот за безбедност.

Русија и Кина веќе сигнализираа противење на новите санкции. За усвојување на резолуцијата потребни се девет гласови „за“.

– Многу сме загрижени за ситуацијата. Се надеваме дека ќе можеме да го задржиме единството во СБ при осуда на тие севернокорејски дејства, истакна Томас-Гринфилд.

Северна Кореја е под санкции на ОН од 2006 година.

ТОП ВЕСТИ

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...