Шаќири: Германската поддршка во реформиските процеси, даваат силен поттик за успешно спроведување на истите

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири, денеска имаше протоколарна средба со Амбасадорот на Сојузна Репубика Германија Н.Е. г-ѓата Анке Холштајн.

Двајцата соговорници на средбата ја истакнаа досегашната успешна соработка помеѓу двете земји во полето на образованието, и ја потенцираа важноста на размената на искуства како во образовниот процес, така и во делот на науката.

Министерот Шаќири, изрази благодарност до германската влада за големата поддршка во разни проекти кои се реализираат во Република Северна Македонија, како и искуствата кои земјава ги црпи од СР Германија во делот на средното стручно образование.

Шаќири, исто така ја запозна амбасадорката Холштaјн за реализацијата на проектот за модернизација на основното образование, при што истакна дека земјава и во иднина ќе ги следи и ќе се труди да се прилагодува на глобалните трендови во областа на образованието.

Амбасадорката на СР Германија, Н.Е. Холштајн, истакна дека германската влада е подготвена за продлабочување на соработката во образованието и научно-истражувачката дејност.

ТОП ВЕСТИ

Драма во Црна Гора: Пристигна закани, ќе поставиме канистри со нервен гас

Неколку црногорски училишта и градинки утринава добија дојава за подметнати бомби, а како што дознава порталот РТЦГ, заканите повторно дошле преку електронска пошта. Министерството за...

Возило излетало од патот кај тунелот на делницата Гевгелија – Неготино, сообраќајот во прекин

Возило излетало од патот кај  тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, информацијата утрово ја потврди за  МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. –...

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...