Шафран – најскапиот и најмоќен зачин на светот, црвено злато меѓу зачините

Неговиот суптилен и ароматичен вкус потсетува на медот и мосушот и може да се вклопи одлично во многу јадења. Се нарекува и крал на зачините или пак црвено злато. 

Тој често е достапен како прав или влакна, а за да се добие килограм шафран потребно е да се наберат 150 000 цветови.

Неговото име води потекло од персискиот јазик, односно од зборот za’faran што значи да се биде жолт. Точното потекло на овој зачин не е познато, но се смета дека потекнува од источна Грција. Тој е споменат и во Стариот Завет и тоа како еден од најскапоцените зачини покрај темјанот и циметот.

Тој со векови се користи против различни заболувања и тоа проблеми со бубрезите, аритмија, проблеми со варењето и аритмија. Освен тоа, тој има и смирувачко дејство кај болките и грчевите, па е одличен против кашлицата и болките во стомакот. Овој зачин го јакне имунитетот, ја зголемува виталноста  и тоа благодарение на неговиот антиоксидант шафранал кој е одличен во борбата против слободните радикали. Се смета дека одлично влијае на видот и циркулацијата, а го регулира и холестерот и триглицеридите во крвта. Често се користи и како терапија против нервозата и депресивните состојби, а е одличен и за смирување пред спиењето и подобрување на сонот. Одличен е и во долгорочното подобрување на фокусот и концентрацијата и подобрување на либидото.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...