Шампионката на УС Опен смени уште еден тренер

Српскиот кошаркарски клуб Црвена звезда смета дека македонскиот тим МЗТ Скопје Аеродром не треба да игра во АБА 1-лигата, туку местото треба да му припадне на Златибор, кој беше победник на завршниот турнир на АБА 2, што се одигра во Скопје.

„Црвено-белите“ сметаат дека е донесена погрешна одлука со одигрување на мечот меѓу Борац Чачак и Златибор за пополнување на елитниот ранг од регионалното натпреварување, односно се залагаат да се укине пласман по национален клуч.

За потсетување, Златибор го освои елитниот ранг како шампион на АБА 2-лигата, но поради правилата за национален клуч, кој вели дека во регионално натпреварување може да играат најмногу пет клуба од една земја, донесена е одлука за бараж-натпревар помеѓу најслабиот српски тим во АБА-лигата, Борац, и шампионот на АБА 2, Златибор.

„КК Црвена звезда сака да ја информира јавноста дека официјално ќе побара од раководството на регионалната лига да се расчисти ситуацијата во врска со бројот на клубови од една земја кои може да играат во првата лига во натпреварувачката сезона 2022/2023.

Како клуб, кој е косопственик на оваа лига со другите клубови учесници, сметаме дека моментната состојба е неприфатлива и неодржлива и сакаме да добиеме конкретен одговор на ова прашање (за кошаркарската јавност навреме да биде информирана) пред 30 април 2022 (сосема непотребно и неоправдано) два српски клуба (Борац Чачак и Златибор) требаше да го одиграат првиот плејоф-натпревар за опстанок (или пласман) во првиот ранг од регионалното лигашко натпреварување!

За да ѝ се разјасни ситуацијата на српската кошаркарска јавност, во продолжение на ова официјално соопштение и ставот на клубот ќе ги наведеме фактите поради кои сметаме дека лигата мора итно да реагира и да ги откаже претстојните натпревари помеѓу Борац и Златибор бидејќи тие се непотребни!

КК Црвена звезда потсетува дека во моментот максималниот број на клубови во една земја е 5. Сепак, таа бројка е дефинирана со социјалниот договор и пропозициите на натпреварувањето, но за оваа (актуелна) сезона 2021-2022.

Затоа јавно прашуваме зошто два српски клуба, од кои едниот (Борац) не е претпоследен на табелата од првата регионална лига, а другиот (Златибор), кој ја освои втората регионална лига, мора да играат кога сè уште не се донесени правилата за натпреварување за следната сезона?!

На состаноците на клубовите и на седниците на Собранието во натпреварувачката сезона 2021-2022 беше констатирано дека има потреба од промена на социјалниот договор. Во работната верзија има два предлога поврзани со темата национален клуч и бројот на клубови од една земја: или нема да има ограничувања и национален клуч или максимален број на клубови во лигата од 14 ќе биде 6!

Таа промена е неизбежна и ќе се случи во текот на летото, што значи дека клубовите имаат можност да гласаат за две промени: или регионална лига со 14 клуба, со максимум 6 клуба од една земја, или нема да има повеќе ограничувања (национален клуч)!

Затоа уште еднаш јавно ги прашуваме челниците на лигата, но и српската кошаркарска јавност дека сме запознаени со овој проблем: Зошто српските клубови мора да играат кога максималниот број на клубови од една земја за следната сезона не е дефинирано и може да биде само поголемо, а не помало ?!

Сметаме дека останува на раководството на регионалната лига итно да реагира до 30 април и да ги одреди насоките за продолжување на баражот бидејќи сме во реална опасност веќе од 30 април 2022 година!

Дали по промената на правилата што неминовно ќе следуваат бараж-натпревари меѓу Борац и Златибор, а потоа плејофот ќе го играат клубовите што тоа треба да го сторат по пласманот, не е прашање на КК Црвена звезда, туку на менаџментот на лигата и косопствениците на лигата.

Како клуб што е заинтересиран за развојот и напредокот на оваа лига, ја имаме сета одговорност да укажеме на неправилности од ваков вид, што ги правиме, особено оние што директно влијаат на регуларноста на натпреварувањето!

Во неколку наврати КК Црвена звезда предложи да се укине максималниот број клубови од една држава, а учесници во АБА 1-лигата да бидат и оние клубови што со спортски резултат изборија пласман во АБА 1-лигата.

Црвена звезда ќе продолжи да ја информира јавноста за понатамошните чекори и епилогот од овој случај, а ќе видиме во кој правец сака да оди регионалната лига – веќе на 30 април 2022 година, се вели во соопштението на „црвено-белите“.

ТОП ВЕСТИ

Драма во Црна Гора: Пристигна закани, ќе поставиме канистри со нервен гас

Неколку црногорски училишта и градинки утринава добија дојава за подметнати бомби, а како што дознава порталот РТЦГ, заканите повторно дошле преку електронска пошта. Министерството за...

Возило излетало од патот кај тунелот на делницата Гевгелија – Неготино, сообраќајот во прекин

Возило излетало од патот кај  тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, информацијата утрово ја потврди за  МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. –...

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...