Шарл Мишел: Кремљ сака да го уништи украинскиот дух на слобода и демократија


Фото: Пиксабеј

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, кој денеска беше во ненајавена посета на Одеса, нагласи дека Москва нема да ја „уништи слободата на Киев“, и вети дека Брисел ќе стои покрај Украина „колку што е потребно“.

– Кремљ сака да го уништи вашиот дух на слобода и демократија – рече Мишел во видеото објавено на неговата страница на Твитер.

– Целосно сум убеден дека тие никогаш нема да успеат – додаде тој.

Мишел вети дека ЕУ ќе ѝ помогне на Украина „да изгради модерна, демократска земја“.

Мишел потоа бил принуден да се префрли во засолниште поради ракетен напад врз Одеса, јави германската новинска агенција ДПА.

Мишел ја посети Одеса за да го види влијанието на руската војна врз глобалните синџири на снабдување.

Украинската армија претходно денеска објави дека четири високопрецизни ракети Оникс биле истрелани кон Одеса од полуостровот Крим, што е под руска контрола.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...