Шефот на ЦИА: Русија не подготвува нуклеарен напад


Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) изјавил дека засега нема докази дека Русите планираат да распоредат или употребат тактичко нуклеарно оружје во Украина, пренесуваат медиумите во регионот.

По инвазијата на Украина, која започна на 24 февруари, Русија објави дека го ставила својот нуклеарен арсенал во состојба на висока готовност, пишува Би-Би-Си.

„Со оглед на тоа каков вид на оружје штракаат, се разбира дека нема да ја прифатиме лесно оваа можност. Ние внимателно ќе ја следиме ситуацијата, особено во време кога влоговите за Русија се многу високи“, изјавил Вилијам Барнс на конференцијата организирана од „Фајненшл Тајмс“.

Според него, рускиот претседател Владимир Путин е убеден дека уште посилни напади врз Украина ќе ги подобрат неговите шанси во војната.

Коментирајќи го однесувањето на рускиот претседател Владимир Путин Барнс изјавил: „Тој е во состојба на умот каде што не верува дека може да си дозволи пораз“.

„Мислам дека моментално е убеден дека уште посилни напади ќе му донесат напредок во Украина“, изјавил директорот на ЦИА.

Текстот Шефот на ЦИА: Русија не подготвува нуклеарен напад е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...