Шефот на црногорската гранична полиција поднесе оставка поради Порфирије

Шефот на црногорската гранична полиција Васко Аковиќ поднесе оставка од функцијата, бидејќи српскиот патријарх Порфирије влегол во Црна Гора без контрола и евиденција, пренесуваат црногорските медиуми.

Ова го објави црногорскиот портал ЦдМ, а информацијата ја потврди и претседателот на Црногорскиот Хелсиншки комитет, Миодраг Влаховиќ, кој изрази почит кон Аковиќ за таа одлука.

„ Регионалниот началник на граничната полиција Васко Аковиќ денеска поднесе оставка од таа функција затоа што патријархот на српската црква Порфирије со целата делегација без никаква контрола и евиденција влезе и излезе од Црна Гора. Голема почит за овој човек“ на Твитер напиша Влаховиќ.

Патријархот Порфирије и премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ вчера го потпишаа Основниот договор со кој се уредуваат односите меѓу СПЦ и Црна Гора.

Договорот предизвика огорченост кај партијата на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, ДПС, која заедно со неколку политички фракции во локалното собрание поднесе иницијатива за изгласување недоверба на 43-та Влада на Црна Гора.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...