Шефот на дипломатијата Бујар Османи директно од Брисел зборува за отворање на преговорите

Шефот на дипломатијата Бујар Османи директно од Брисел зборува за отворање на преговорите
Денес се одржа Првата меѓувладина конференција, одобрена е преговарачката рамка и отпочна скринингот со Европската унија. Токму овој неопходен период од преговарачкиот процес ќе трае околу 14 месеци, а потоа започнуваме со отворање и затворање на поглавјата кон полноправно членство, истакна меѓу другото шефот на дипломатијата, г-дин Бујар Османи.
19- ти јули 2022 година е датумот што се чекаше со генерации. 17 години чекање на овој датум за да отпочне и последната фаза на интеграција во Европската Унија.

Денес е историски ден за самата Европска Унија, за Западен Балкан, но особено за Северна Македонија која од денес започнува да ги брои деновите кон полноправно членство во Европската Унија.

Денес се одржа Првата меѓувладина конференција, одобрена е преговарачката рамка и отпочна скринингот со Европската унија. Токму овој неопходен период од преговарачкиот процес ќе трае околу 14 месеци, а потоа започнуваме со отворање и затворање на поглавјата кон полноправно членство.

Северна Македонија од денес станува дел од патувањето кон Европската Унија, кон политиките на ЕУ, пристапот до европските фондови,  до оние политики кои ги делат земјите-членки на оваа Унија. Сакам да им посакам успех на граѓаните на Република Северна Македонија, на сите оние кои ни дадоа доверба во овој тежок пат во остварување на заедничката мисија да ја направиме земјата дел од најуспешната Унија во историјата на човештвото, онаа на Европската Унија.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...