Шефот на грчкото разузнавање поднесе оставка поради скандал со прислушување

Панајотис Контолеон поднесе оставка „по неправилности што беа откриени при инаку законските процедури за прислушување“, се вели во соопштението од кабинетот на премиерот на Грција

Контолеон засега не соопшти ништо за оваа информација.

Претходно оваа недела, двајца неименувани грчки пратеници изјавија за „Ројтерс“ дека Контолеон на парламентарната Комисија на 29 јули признал дека неговата служба го шпионирала Танасис Кукакис, известувач на „CNN“ Грција кој ги следи финансиските активности.

Тој состанок на собраниската Комисија се одржа зад затворени врати откако лидерот на опозициската социјалистичка партија ПАСОК поднесе тужба до Врховниот суд поради обидот за прислушување на неговиот мобилен телефон.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...