Школата за млади лидери “Peace Forum Dialogue“, рокот за пријавување до понеделник

Во рамките на одбележувањето на 21 годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, за прв пат оваа година организира Школа за млади лидери “Peace Forum Dialogue”.

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, преку Школата за млади лидери “Peace Forum Dialogue”, им дава можност на младите учесници да добијат информации за функционирањето на политичкиот систем во Република Северна Македонија.

Спроведувањето на политиките произлезени од Охридскиот рамковен договор, унапредувањето на меѓуетничките односи, управувањето со конфликти, градењето на мирот, социјалната кохезија, консензуалната демократија, интеграцијата, градењето мир и соживот меѓу етничките заедници и интеграцијата на граѓаните во јавноста, општествениот, економскиот и културниот живот ќе бидат дел и од предавањата што ќе се одржат во рамките на Школата за млади лидери “Peace Forum Dialogue”.

Целта на Школата е стекнување на нови знаења и усовршување на лидерските вештини на младите за да можат да придонесат за позитивен развој на општеството.

Школата ќе се организира од 10.08.2022 до 12.08.2022год. во Охрид, додека обуката ќе се одржи на македонски и албански јазик. Трошоците за сместување и транспорт на селектираните учесници ќе бидат покриени од страна на организаторот, а на конкурсот можат да се пријават младите лица на возраст од 20 до 30 години.

Рокот за пријавување трае 5 дена од денот на објавување на конкурсот. Сите учесници на крајот на обуката ќе добијат сертификат. Заинтерeсираните учесници треба да се пријават, со приложување на мотивационо писмо и биографија на следната е-маил адреса: peaceforumdialogue@mpsoz.gov.mk и pfd@mpsoz.gov.mk

May be an image of standing and text that says 'PEACE FORUM DIALOGUE 10-12.08.2022 охрид министерството за политички систем односи мегу заедниците организира школа за млади лидери: "PEACE FORUM DIALOGUE" можат да се пријават млади на возраст од 20 до 30 години заинтересираните учесници треба да се пријават co приложуване на мотивационо писмо и биографила, HA е-маил адреса: PEACEFORUMDIALOGUE@MPSOZ.GOV.MK рокот за прилавуване E 5 дена од денот на облавуване на конкурсот'

Сите услови за аплицирање ќе ги најдете на следниот линк 👇

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...