Шокантна изјава на Емир Кустурица: Западот во живо ја следи парадата во Украина

Apr 1, 2022

[ad_1]

Пристанишниот град Мариупол во јужна Украина е клучна точка на непријателство од избувнувањето на војната меѓу Русија и Украина на 24 февруари, при што руските сили влегоа во центарот на 24 март, што претставува голема победа за Москва, иако се очекуваше многу порано.

На 28 март руската копнена противвоздушна одбрана наводно соборила украински хеликоптер Ми-8 на пат кон градот, каде што продолжуваат да дејствуваат мал број единици на милицијата на баталјонот Азов.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека хеликоптерот „се движел кон Мариупол поради итна евакуација на водачите на баталјонот Азов“, додавајќи дека тој ден биле соборени два украински борбени авиони Су-24 и еден јуришен авион Су-25.

Според портпаролот на Министерството за одбрана, генерал Игор Конашенков, еден од хеликоптерите МИ-8 бил соборен со противвоздушна ракета „Стингер“, која претходно ги зазела силите од Доњецк.

Уште еден Ми-8 е оштетен и паднал во морето, на дваесетина километри од брегот, изјави рускиот генерал.

Двајца припадници на единицата „Азов“ ја преживеале хеликоптерската несреќа, додека вкупниот број на загинати не е познат. Украинските власти не го коментираа инцидентот.

Руските сили постепено го заземаат Мариупол, а руската страна тврди дека го контролира речиси целиот град.

Русија во средата објави прекин на огнот во опколениот Мариупол, за да им овозможи на цивилите да го напуштат пристанишниот град во југоисточниот дел на земјата.

Досега руските сили не дозволуваа автобуси да влезат во градот, а евакуацијата беше можна само со приватни возила.

Локалните власти, како и Обединетите нации, постојано предупредуваат на тешката хуманитарна ситуација во градот, чии жители веќе пет недели се отсечени од остатокот од земјата – без струја, вода и храна.

Со зборовите дека животот во Мариупол стана невозможен, градоначалникот Вадим Бојченко повика на целосна евакуација на цивилите.

Пред руската инвазија имало 400.000 жители, а се проценува дека сега има приближно 160.000.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ