Шолц: Германската Влада работи со индустријата за испорака на оружје за Украуна


Фото: Федерална Влада на Германија

Германија ќе продолжи воено и финансиски да ја поддржува Украина иако практично до максимум го испорача оружјето од сопствените резерви и сега работи со индустријата за вооружување, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, пренесуваат британските медиуми.

– Производителите на воена опрема изјавија дека можат брзо да го испорачаат и дека на Украина и е потребно противтенковско и противвоздушно одбранбено оружје – рече Шолц на прес-конференција по учеството на средбата со западните сојузници.

– Ќе ги обезбедиме потребните средства за купување. Целта е да се зајакне украинската војска за да може да го потисне рускиот напад – рече Шолц.

Запрашан дали Германија ќе и испорача на Украина тенковите од високата класа „Леопард“, Шолц кажа дека Берлин, како и неговите западни сојузници, заклучиле дека најлогично е на Украинците да им испорачаат оружје што веќе знааат да го користат.

– Сојузниците ги координираа испораките – рече тој.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...