Шолц: Катар има централна улога во новата енергетска стратегија на Германија


Олаф Шолц (инстаграм)

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Катар ќе има централна улога во новата енергетска стратегија на Германија.

Во Берлин, Шолц се сретна со катарскиот емир Тамим бин Хамад Ал Тани, а по средбата истакна дека двете земји ќе ги подобрат своите економски врски и енергетската соработка.

– Германија дополнително ќе ја развива својата енергетска инфраструктура за да можеме со бродови да увезуваме доволно количество течен природен гас. Катар игра централна улога во нашата стратегија – рече Шолц, кој веќе некое време ги најавува плановите на Берлин да стави крај на неговото потпирање на руската енергија како одговор на војната во Украина.

Катарскиот емир шеик Тамим бин Хамад Ал-Тани изјави дека неговата земја неодамна направила големи инвестиции во секторот за течен природен гас (ЛНГ) и со задоволство ќе придонесе за стабилноста на енергетските пазари.

Тој нагласи дека Катар ќе го зголеми производството на ЛНГ во наредните години и ќе биде во позиција да ја зголеми својата понуда.

– Ќе дадеме се од себе за енергетската безбедност во Европа, дури и во овој период – рече шеикот Ал Тани

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Огромен пожар во фабрика во Осиек: Да не се излегува, може да има канцерогени материи

Околу 40 минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанија во населбата Бријест во Осиек. Пластична маса и амбалажа гори, извести полицијата. Децата од...

Вјоса Османи за Си-ен-ен: Ако не се соочи со мерки, Србија би можела да го повтори насилството врз остатокот од регионот

Одговорноста за нападот во Бањска ја презеде поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој во вторникот беше сослушан во белградското обвинителство, но косовската...

(Видео) Автобусот кај Венеција паднал од височина од 30 метри

Дваесет и едно лице загина, меѓу кои две деца, а 15 се повредени, од кои пет потешко, кога автобус со туристи падна од надвозник...

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, и министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, во Лондон, остварија средба со генералната директорка во Европската банка за...