Шолц му честиташе на Вучиќ за реизборот за претседател на Србија

Продолжува акцијата за апсење во Црна Гора, која започна со апсење на поранешната претседателка на Врховниот суд, Весна Меденица, при што уапсени се повеќе лица под сомнение дека се членови на криминална група.

Меѓу уапсените се и полицајци и цариници, а акцијата е спроведена во повеќе црногорски градови, меѓу кои Подгорица, Будва и Бар.

Синоќа по распитот на Весна Меденица одредена ѝ е мерка притвор до 72 часа.

Таа беше уапсена под сомнение дека сторила две кривични дела – создавање криминална организација и противзаконско влијание.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...