Шолц: Санкциите остануваат додека Русија не потпише мировен договор со Украина


Обуката на украинските војници за ракување со западно оружје на територијата на Германија, според меѓународното право, може да се третира како учество во самата војна, гласи заклучокот на Научниот совет на Бундестагот, пренесуваат германските медиуми.

„Постои научен консензус дека испораката на оружје не е чин на влегување во војна. Но, кога испораката на оружје е поврзана со обука за испорака на оружје, можеме да зборуваме за напуштање на сферата на неучество во војна“, соопшти Научниот совет на Бундестагот.

Според експертскиот извештај, правниот статус на „неучество во војната“ го заменил поимот „традиционална неутралност“ во меѓународното право во последниве години, пред се’ за давање помош на земјите погодени од странска агресија, како што е во моментов случајот со Украина.

Обука во воената база Рамштајн

Експертскиот извештај под наслов „Правните прашања за воената помош на членките на НАТО на Украина меѓу неутралноста и учеството во конфликтот“ беше составен во март пред одлуката на Бундестагот да испорача тешко оружје на Украина. Научниот совет на Бундестагот е составен од научници од различни области кои му помагаат на Бундестагот да решава сложени прашања.

Американското Министерство за одбрана кон крајот на минатата недела објави дека обуката на украинските војници за употреба на западно оружје, меѓу другото, се спроведува и во американските бази во Германија.

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт потврди дека обуката се одвива во воената база Рамштајн во јужна Германија и дека Германија ќе биде „сè повеќе вклучена“ во обуката на украинските војници, особено кога станува збор за ракување со „артилериско оружје“.

„Ова ја прави Германија учесник во војната“

Парламентарната германска партија Левица ја критикуваше обуката на украинските војници на германска територија, велејќи дека Германија ја „загрозува цела Европа“.

„Одлуката на владините партии и демохристијанската опозиција да ја снабдат Украина со тешко оружје и да овозможат обука на украински војници во Германија ја прави Германија активен учесник во војната“, рече Жаклин Натич, претставник на партијата Левица во Бундестагот.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...