Шпанија воведе итни мерки: Ладење до 27, греење до 19 степени

Шпанската влада се согласи да воведе „итни мерки“ за заштеда на енергија поради енергетската криза што ја надвладеа Европа по руската инвазија на Украина, пренесува „24.хр“.

Сите згради во јавниот сектор, трговските центри, кината, канцелариите, хотелите, станиците и аеродромите не смеат во лето да ја спуштат температурата под 27 Целзиусови степени, додека во зима температурата нема да биде повисока од 19 Целзиусови степени.

Оваа одлука беше усвоена на состанокот на владата во Мадрид, а доцна во понеделникот ја соопшти Тереза ​​Рибера, министерка за еколошка транзиција.

Рибера рече дека планираните мерки мора да се воведат по еднонеделен преоден рок по објавувањето во службен весник.

Рибера рече дека тоа е почетен пакет кој е неопходен во „критична ситуација“. На Европа и е потребна помош од Шпанија, рече таа и дополни дека е време за солидарност.

Мерките, исто така, вклучуваат правила за продавниците и бизнисите да ги држат своите врати затворени со помош на автоматски систем што мора да се инсталира до 30 септември.

Целта на ова, тврдат од Владата, е да се спречи топлиот или студениот воздух да излегува од загреан или ладен простор.

По 22 часот мора да се исклучи осветлувањето во неискористените канцеларии, излозите и спомениците, а во одредени згради ќе се започне со проверка на енергетската ефикасност.

Рибера апелираше до приватниот сектор да го зголеми уделот на работа од дома.

Шпанија ги презема овие и дополнителни мерки, кои треба да се одлучат по летната пауза, за да ги исполни обврските преземени во европскиот план за итни случаи договорен минатата недела.

Земјата ќе се обиде да ја намали потрошувачката на гас за 7 проценти.

Шпанија првично беше против планот на Европската комисија, но на крајот, откако доби отстапки, го одобри.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...