Шпански омлет


Омлетот е секогаш добар предлог за појадок, а овој сигурно ќе ве засити.

Состојки:

– 6 јајца

– 2 лажички сув билен зачин

– 1 средна главица кромид

– 3 средни компири

– масло за пржење

Подготовка:

Исечете го кромидот и компирот на тенки прстени.

Во голема тава загрејте го маслото, додадете го кромидот и компирот и пржете на средна температура 10 до 15 минути додека не се добие боја.

Исцедете го зеленчукот од маслото.

Јајцата се матат, се додава зачинот и изладениот пржен зеленчук, се промешува и се остава да отстои 15 минути.

На загреана тава подмачкана со масло истурете ја смесата од јајцата и зеленчукот, пржете околу една минута на повисока температура.

Намалете ја топлината и пржете уште неколку минути.

Превртете го омлетот со помош на чинија и печете на пониска температура околу три минути.

The post Шпански омлет appeared first on Локално.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...