Шпанскиот премиер Санчез по Скопје, во Тирана

Во рамки на неговата балканска турнеја премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон утре претпладне ќе допатува во Тирана.

Според кабинетот на албанскиот премиер Еди Рама, по церемонијата на пречекот и средбата на двајцата премиери во 11 часот тие ќе одржат прес-конференција.

– Тој во Тирана ќе допатува од Скопје а претходно ги посети Белград, Сараево и Мостар, ќе ја посети и Подгорица, но ќе ја заобиколи Приштина. Турнејата се очекува да биде негова последна меѓународна активност пред летниот одмор.

Додава дека на 26 јуни, за време на состанокот на лидерите на Европската унија во Брисел, Санчез избра да го „реактивира, оживее и ревитализира процесот на проширување“ за земјите од Западен Балкан.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...