Што се случува со цената на нафтата?

Цените на нафтата закрепнаа од остриот пад на претходната сесија предизвикан од стравувањата дека продолжувањето на ковид локдаунот во Кина ќе ја намали побарувачката, но и од зајакнувањето на американскиот долар, кој достигна максимум за две години.

 

Според најновите достапни податоци на oilprice.com, европската сурова нафта „брент“ за јунска испорака (фјучерс договори) се тргуваше за 103,6 долари за барел, а цената на американската нафта WTI порасна на 99,78 долари за барел.

Цените на двете светски референти на нафтата паднаа за околу 4,0 отсто во понеделникот, при што Брент потона за дури 7 долари за барел во тргувањето, а WTI потона за околу 6 долари за барел.

Мерките за затворање во Кина за сузбивање на Ковид-19 во Шангај влегоа во четврта недела. Во исто време, наредбата на кинеските власти да се спроведе масовно тестирање на населението на короната, вклучително и најголемиот трговски кварт во Пекинг, предизвика страв од потенцијално ново заклучување во таа земја, како онаа во Шангај.

„Ударот од кинеската блокада на побарувачката е над милион барели дневно, а тестирањето на корона во 12 области во следните пет дена во голема мера ќе ги одреди понатамошните цени на суровата нафта“, напиша Едвард Моја, висок пазарен аналитичар во Оанда.

Дополнително, растот на американскиот долар на највисоко ниво во последните две години, ја поскапува нафтата за купувачите кои поседуваат други валути, што ја поткопува нивната побарувачка.

ТОП ВЕСТИ

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...

Груби оствари средба со заменик американскиот амбасадор, Мејер

Скопје, 8 јуни – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби оствари средба со заменик американскиот...