Што се случува со вашето тело ако внесувате премногу протеини?


Поголема количина на протеини во вашата исхрана може да ви помогне да станете послаби, помускулести, да го намалите гладот, да го забрзате закрепнувањето после вежбање и да имате повеќе придобивки.

Иако е важно да се одржува здрав внес на протеини, премногу протеини може да има и позитивни и негативни ефекти.

Според клиниката Мајо, повеќето истражувања сугерираат дека оние кои се многу активни треба да јадат околу 1,2 до 2 грама протеини по килограм телесна тежина. Посното месо, живината и морските плодови се популарни примери на храна која содржи добар извор на протеини. Сепак, постојат и опции без месо кои вклучуваат јајца, мешунки и грав, јаткасти плодови и млечни производи – како сирење.

Несаканите ефекти од консумирањето протеини беа дискутирани од членовите на Комитетот за медицински експерти, Лиси Лакатос и Тами Лакатос Шејмс.

Изгледате и се чувствувате надуено

Надуеноста е многу непријатно чувство. Тоа може да се случи од различни причини како што се пребрзо јадење, јадење храна што предизвикува гасови или дури и пиење од сламка. Она што можеби не сте го знаеле е дека вашата исхрана, вклучувајќи премногу протеини, исто така може да биде фактор.

„Често луѓето кои преминуваат на диета богата со протеини мислат дека ќе се чувствуваат помалку надуени, но не вклучуваат доволно храна богата со влакна како овошје и зеленчук или цело зрнеста храна и грав“, велат експертите.

Можеби не сте толку гладни

Протеините се одлични за слабеење, што ве одржува сити подолго време. Како што ги намалувате јаглехидратите и мастите и јадете повеќе протеини, хормонот на гладот ​​се намалува, додека ги зголемувате хормоните за задоволство.

Според експертите, ова може да биде од голема помош за слабеење, бидејќи гладот ​​е она што често доведува до лош избор на висококалорична храна и прејадување.

Може да добиете повеќе сало на стомакот

Протеините не се исклучок и може да се претера со нив.

„За повеќето луѓе, повеќе протеини не значи повеќе мускули, тоа може да значи повеќе телесни масти, вклучувајќи ги и оние околу централниот дел од телото“, велат експертите.

Освен ако не тренирате со тегови и не ги предизвикувате вашите мускули многу конзистентно и навистина ви треба тој дополнителен протеин за да растат мускулите, дополнителниот протеин нема да помогне во градењето мускули.

Здивот може да ви смрди

Постојат намирници кои ќе ви предизвикаат лош здив без разлика колку малку јадете. Меѓутоа, во ова сценарио можете да го контролирате.

Според експертите, ако целосно ги елиминирате јаглехидратите или вклучите само мали количини од нив во вашата исхрана, би можеле да влезете во процес наречен кетоза бидејќи вашето тело е принудено да произведува енергија од алтернативни извори. Ако тоа се случи, резултатот е чуден мирис кој се шири од вашиот здив.

Вашиот мозок нема да биде „бистар“ како и обично

Балансот на јаглехидрати во вашата исхрана е неопходен доколку сакате да функционирате правилно. Ако не му дадете на вашето тело доволно јаглехидрати, тоа доведува до тоа вашиот мозок да нема доволно гориво, што резултира со неспособност да се фокусира.

За среќа, ова може брзо да се промени кога на вашето тело и мозок ќе му дадете повеќе јаглехидрати како извор на енергија.

Може да имате вишок на тешки метали во крвта

Главниот дел од високо-протеинската диета обично вклучува потпирање на дневна порција или на протеински прав.

Многу протеински прашоци содржат тешки метали како што се арсен, олово, кадмиум и жива, кои се поврзани со неколку здравствени проблеми како што се оштетување на мозокот и органите.

Може да ги оштетите бубрезите

Вашите бубрези се витален дел од телото. Тие го отстрануваат отпадот и вишокот течности од вашето тело, а исто така ја отстрануваат киселината произведена од клетките на вашето тело и одржуваат здрава рамнотежа на вода, сол и минерали во крвта, како што се натриум, калциум, фосфор и калиум.

„Вашите бубрези го обработуваат азот од протеинските амино киселини, а дополнителното оптоварување може да ве изложи на ризик од камења во бубрезите и оштетување на бубрезите“, велат експертите.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...