Швојнтек го освои мастерсот во Мајами

Атлетико Мадрид ја продолжи победничката низа во Ла Лига. Атлетико на „Ванда Метрополитано“ го совлада „фенерџијата“ Алаваес со 4:1. По два гола за „јорганџиите“ постигнаа Жоао Феликс и Луис Суарез. Атлетико е во серија од шест победи во Ла Лига, а нема пораз на последните осум натпревари во сите конкуренции.

Атлетико во последните 15 минути го скрши отпорот на последните 15 минути.

Претходно Жоао Фелис го постигна првиот гол во 11.минута. Од тој момент Атлетико му го препушти поседот на противникот. Алавес сепак не успеаја да се заканат кон голот на Облак.
За упорноста Алавас беа наградени во 63,минута, кога Ескланте израмни на 1:1.

Клучниот момент на натпреварот се случи во 73.минута, кога на теренот влезе Матеус Куња. Бразилецот се врати во тимот по едно месечната пауза, во првиот допир со топката изнуди пенал.

Пеналот го реализираше Луис Суарез. Победата на Атлетико потоа ја потврдија Феликс во 82. и Суарез во 90.минута.

Атлетико со оваа победа се израмнија со Севилја на втората позиција. „Јорганџиите“ имаат 57 поени и натпревар повеќе од Севилја, на четвртото место е Барселона со 54 бода и два натпревари помалку од Атлетико.ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...