Си-Ен-Ен објави вознемирувачко видео од Ирпин: Покрај урнатините од зградите, на улиците има и тела на цивили

Соединетите Американски Држави издадоа ново предупредување за патување во Русија, напоменувајќи дека руските власти би можеле да ги изолираат и приведат Американците во земјата.

Истакнувајќи ја можноста за вознемирување на американските граѓани, во предупредувањето се повторуваат повиците Американците да не патуваат во Русија или веднаш да ја напуштат.

Тие, исто така, ги предупредуваат своите граѓани за самоволно спроведување на локалниот закон.

Во известувањето се наведува дека постојано има извештаи дека руската армија ги раздвојува и приведува американските граѓани кога се во Украина или кога се евакуирани по копно преку териториите окупирани од Русија.

„Ако сакате да ја напуштите Русија, треба да се организирате и да ја напуштите што е можно поскоро“, пишува во соопштението, наведуваат агенциите.

Соединетите Американски Држави ја затворија својата амбасада и конзулат во Украина неколку дена откако Путин ја објави инвазијата.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...