Силен земјотрес во БиХ почувствуван и во Македонија

Едно од последните медиумски соочувања меѓу лидерите на словенечките политички партии пред изборите в недела заврши со скандал бидејќи половина од нив демонстративно го напуштија студиото на Словенечката телевизија, обвинувајќи го водителот за пристрасност, а еден од нив за малку што не се повреден поради несоодветната сценографија.

„Левата нога малку ме боли, но за среќа ништо не е скршено“, изјави Змаго Јелинчиќ, лидер на ултранационалистичката Национална партија, по синоќешното соочување на РТВ Словенија. Тој прв ја напушти телевизиската дебата, жалејќи се дека му дале премалку минутажа во однос на останатите учесници. Напуштајќи го подиумот, пропушти една скалите и кога паднал соборил маса зад камерите.

„Тој што ја смислил сценографијата со високи скалила нема поим, сите моравме да скокаме при заминување, но не размислувам за тужба засега“, рече Јелинчиќ, кој ја поддржува владата на премиерот Јанез Јанша во изминатите две години.

По Јелинчиќ, претседателите на три опозициски партии од левиот центар – Лука Месец, Тања Фајон и Марјан Шарец го напуштиле студиото во знак на протест поради начинот на кој новинарот Игор Пирковиќ ја водел емисијата. По нив истото го направил и претседателот на Партијата на пензионерите, Љубо Јасниќ.

Претседателката на Социјалдемократите (СД), Тања Фајон, рече дека нема смисла да се остане во соочувањето бидејќи Пирковиќ поставувал неважни прашања за кампањата и изборите. Лидерите на опозициската левица оценија дека „хаосот“ создаден во ваквата телевизиска дебата е вистински одраз на состојбите во државата, за што го обвинија премиерот Јанез Јанша, кој, како што велат, предизвикува поделби во општеството и ја задушува слободата на медиумите.

Речиси 1,7 милиони Словенци со право на глас в недела ќе излезат на гласање за да одлучат помеѓу политиката што ја спроведува актуелниот премиер во последните две години и алтернативата што ја ветува менаџерот Роберт Голоб.

Според анкетите, во мртва трка се Јанша и Движењето за слобода кое пред изборите го формираше Роберт Голоб, истакнат менаџер кој долги години раководеше со големата државна енергетска компанија ГЕН.

Словенците в недела ќе изберат 90 пратеници во деветтиот состав на Државниот збор (парламентот) откако Словенија стана независна.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...