Силни експлозии се слушаат во цел Киев

Силни експлозии одекнаа во Киев и во други украински градови, за време на изминатата ноќ, како и утринава.

Осми ден од војната меѓу Украина и Русија, во продолжение следете ги сите актуелности од денешниот ден.

Неколку моќни експлозии се слушнаа утрово во Киев, додека Херсон стана првиот регионален главен град што Русите го освоија од почетокот на инвазијата на Украина минатиот четврток. Оттогаш, еден милион луѓе избегаа од Украина.

„Во само седум дена сведочевме на егзодус на еден милион бегалци од Украина во соседните држави. На милиони други кои се во земјата итно треба да им се обезбеди хуманитарна помош“, изјави шефот на УНХЦР, Филипо Гранди.

Во последното видеообраќање, претседателот Володимир Зеленски ги повика Украинците да продолжат со отпорот, а руските војници ги опиша како збунети деца кои се искористени.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...