Силно невреме ја погоди Франција, училиштата и патиштата затворени, една личност исчезна

Невреме проследено со врнежи од дожд вчера ги блокираше патиштата и железницата во јужна Франција, додека дел од училиштата беа затворени, а нормализирање на железничкиот сообраќај се очекува само за време на викендот.

Едно лице исчезнало вечерта, додека еден работник го погодил гром, објави префектурата Ним. Автопатот меѓу Ним и Монпелје бил привремено затворен, а железничкиот сообраќај меѓу двата града бил отежнат.

Според железничкиот оператор, делови од пругата се целосно под вода и блокирани, а се проценува дека тие нема да бидат вратени во сообраќај до викендот.

Обилни врнежи се очекуваат и денеска, а издадено е предупредување од втор, највисок степен за околу 13 административни области.

Во областа Гард, сите училишта кои биле најпогодени во вторникот ќе останат затворени. Министерот за внатрешни работи пристигна во погодената област вечерта, изрази поддршка за жителите и ги повика да бидат крајно внимателни во наредните денови. Тој рече дека 900 пожарникари и работници за цивилна заштита се распоредени во регионот.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...