Силно невреме во Шкотска – жена загина кога врз неа падна дрво

Жена загина во невреме во Шкотска кога врз неа паднало дрво поради налет на ветер, кој дувал со брзина од околу 128 километри на час, пишува „Дејли мејл“.

Шкотската полиција соопшти дека нема ништо сомнително во смртта на жената.

Жолтото метео предупредување е на сила во сите делови на Шкотска, северна Англија и делови од Северна Ирска по невремето кое донесе силен ветер и дожд.

Во сила е предупредување и за источниот дел на Шкотска, каде што се очекува нападите на ветер да предизвикаат прекини во патниот, железничкиот, воздушниот и траектниот сообраќај.

И за утре метеоролозите најавуваат бурен ветер кој ќе дува околу 140 километри на час.

На северот на Британија утре се очекуваат силни ветрови, особено на северот на Шкотска.

Невремето „Малик“ денеска ја погоди Британија, а бурата „Кори“ се очекува утре.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...