Сити ќе патува со гол предност во Мадрид, Ливерпул се врати со победа од Португалија


Англиските гиганти Манчестер сити и Ливерпул остварија победи во првите мечеви од четврт-финалето во Лигата на шампионите и ќе бидат фаворити за пласман во полуфиналето на реваншите. Манчестер сити со „судни маки“ го скрши отпорот на Атлетико Мадрид, однесувајќи 1:0 победа на „Етихад“, додека Ливерпул благодарение на „атомското“ прво полувреме победија со 3:1 на гостувањето кај Бенфика.

Во судир на две различни фудбалски филозофии, таа на Пеп Гвардиола и таа на Диего Симеоне, Манчестер сити по доминацијата во текот на 90-те минути успеа да постигне само еден гол, кога во 70. минута генијалната асистенција на Фил Фоден, капитенот Кевин де Брујне во својот 50. меч во ЛШ да ја реализира во убав гол. Секако, сега им следува гостување на „Ванда Метрополитано“, каде што ситуацијата ќе биде сосема поинаква со домашните фанови зад грбот на „рохибланкос“.

Ривалите за премиерлигашката титула на Сити, Ливерпул, пак, исто така стигнаа до победа, позначајна бидејќи се работи за гостување, и сега ќе бидат фаворити за пласман во полуфиналето пред домашната публика на „Енфилд“. Притисокот од стартот на мечот се исплатеше во 17. минута, кога по еден корнер, Ибрахима Конате го постигна својот прв гол во дресот на „црвените“. Во 34. минута, по одличната асистенција на Трент Александер-Арнолд, на Садио Мане не му беше тешко да го удвои водството.

Бенфика покажа дека не е случајно во четврт-финалето со подобра игра во второто полувреме, кое го започна со голот на Дарвин Нуњез во 48. минута од мечот, но „казната“ за домаќините стигна во 87. минута, кога Луис Дијаз (кој во текот на зимскиот преоден рок пристигна од Порто) постигна прекрасен гол.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Манчестер сити – Атлетико Мадрид 1:0

Бенфика – Ливерпул 1:3

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...