Сити остана непоразен во меч на граница на инцидент со Атлетико, Ливерпул со гол-шоу на „Енфилд“


Двата англиски фаворити, Манчестер сити и Ливерпул се пласираа во полуфиналето на Лигата на шампионите, продолжувајќи ја трката која ја водат цела сезона.

Сити по тешката 1:0 победа над Атлетико во Манчестер, на „Ванда Метрополитано“ остана непоразен и 0:0 им беа доволни за пласман меѓу четирите најдобри, додека Ливерпул по 3:1 гостинската победа кај Бенфика, одиграа воззбудливо 3:3 реми со Португалците и го запечатија својот пласман.

Атлетико не беше толку дефанзивно расположен како на првиот меч, и имаше свои шанси, посебно преку Антоан Гризман, додека Сити можеа рано да стигнат до водство, кога Илкај Гундоган ја погоди стативата. Атле посебно притисна во почетокот на второто полувреме, но немаа среќа да стигнат до голот на Едерсон.

Нервозата и нетрпеливоста меѓу двете екипи експлодираше во финишот на мечот, кога Фелипе го фаулираше Фил Фоден, а Стефан Савиќ се обиде да го крене Англичанецот и да го изнесе надвор од теренот. По ова се случи општа мешаница на теренот, Савиќ заврши со жолт, а Фелипе со црвен картон.

Во Ливерпул пак, за разлика од Мадрид, имаше многу голови. Ибрахима Конате во 21. минута од мечот го постигна својот втор гол против Бенфика за водство на „црвените“, за Бенфика да израмни преку Гонсало Рамос во 32. минута. Роберто Фирмино „удри“ двапати во 55. и 65. минута за 3:1 водство на домаќините, пред Бенфика во 73. минута да намали преку Роман Јаремчук, а во 82. минута, талентираниот Уругваец Дарвин Нуњез израмни на 3:3.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ, РЕВАНШ

Атлетико Мадрид – Манчестер сити 0:0, прв меч 0:1, вкупно 0:1

Ливерпул – Бенфика 3:3, прв меч 3:1, вкупно 6:4

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/2 ФИНАЛЕ

Манчестер сити – Реал Мадрид

Ливерпул – Вилјареал

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...