Скандал во Шпанија, главни актери Пике и првиот човек на Фудбалскиот сојуз

НБА лигата ги објави имињата на оние кои влегуваат во најтесен круг за добивање на поединечните награди. За најзначајната награда, МВП на сезоната ќе се борат Никола Јокиќ (Денвер), Џоел Ембид (Филаделфија) и Јанис Адетокумбо (Милвоки).

Според последните прогнози, главен фаворит за оваа награда е актуелниот МВП, Никола Јокиќ. Во регуларниот дел од сезоната тој имаше просек од 27,1 поен, 13,8 скока и 7,9 асистенции. Србинот е првиот играч во историјата на лигата кој регуларниот дел од сезоната го заврши со најманку 2.000, 1.000 скока и 500 асистенции.

Најголем противник ќе му биде Камерунецот од Филаделфија, Џоел Ембид. Регуларниот дел од сезоната го заврши со просек од 30,6 поени, 11,6 скока и 5,8 асистенции.

За наградата тренер на сезоната ќе се борат предводниците на Финикс (Монти Вилијамс), Мајами (Ерик Сполстра) и Мемфис (Тејлор Џенкинс). Финикс сезоната ја завршија со најдобар скор во НБА лигата, 64 победи и 18 порази.

Руди Гибер (Јута), Маркус Смарт (Бостон) и Микел Бриџис (Финикс) се играчите кои конкурираат за наградата, дефанзивец на сезоната.

За најдобра резерва (шести играч), НБА лигата ги номинираше ветеранот Кевин Лав (Кливленд), Тајлер Хиро (Мајами) и Кем Џонсон (Финикс).

 

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...