Скопје и Софија ја зацврстуваат довербата: Заедно ќе се поклонат пред Гоце Делчев

Северна Македонија и Бугарија на 4 февруари заеднички ќе ја прослават 150- годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Бугарската делегација во Скопје ќе ја предводи министерката за надворешни работи, Теодора Генчовска, а бугарскиот премиер Кирил Петков заедно со в.д. македонскиот амбасадор во Бугарија, Владимир Крстевски ќе се поклонат пред споменикот на Делчев во Борисовата градина во Софија.

И покрај отсуството на премиерот, Димитар Ковачевски и на шефот на диппломатијата, Бујар Османи, кои се во посета на Брисел, од македонската Влада потврдија дека државни делегации ќе учествуваат во неколку свечени настани и одбележувања. Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби и министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски во 10 часот ќе положат цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас.

Подоцна, во 10.30 часот, владина делегација составена од министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски и советникот на премиерот Едмонд Адеми ќе положи цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во градскиот парк во Скопје, а во 11 часот на споменикот на Гоце Делчев на Плоштадот Македонија во Скопје.

Во рамките на овие одбележувања, во 13 часот, на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас, министерката за култура Костадиновска Стојчевска и заменичката министерка за надворешни работи, Фатмире Исаки, ќе положат венец заедно со делегации од Република Бугарија.

„Го поздравуваме учеството на делегациите на Бугарија во одбележувањето на 150-годишниот јубилеј од раѓањето на, за нас, најзначајниот историски лик за нашата земја, со што двете држави продолжуваат со напорите за интензивирање и продлабочување на вкупната соработка и зацврстување на довербата“, соопштија од Владата.

Заедничкото чествување на Гоце Делчев го најави бугарскиот премиер, Кирил Петков, при неодамнешното реферирање пред пратениците во Народното собранието на Бугарија за резултатите од разговорите со Северна Македонија, по посетата на Скопје на 18 јануари 2022 година. Заедничкото чествување е во насока на релаксирање на односите меѓу двете земји, за кои Скопје и Софија оценија дека се движат во добра насока. Се најавува интерзивирање на дијалогот и забрзана активност на работните групи кои што се формираа, со цел зајакнување на економската соработка и решавање на спорните историски прашања.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...