„Скопје прајд“ посветен на жртвите и ранетите од нападот на геј барот во Осло


Под мотото „Излези за љубов! Достоинство, Еднаквост, Правда“, денеска во Скопје се одржува третата „Парада на гордоста“. Во тек е протестниот марш на стотици граѓани по скопските улици, кој ќе заврши со културно-забавна програма на стадионот на АРМ во Градскиот парк.

Еден од најактивните македонски ЛГБТ активисти, Кочо Андоновски истакна дека пораката од „Скопје Прајд“ е сензибилизација на институциите за постигнување еднаков третман на сите граѓани во ова општество.

-Она што за нас е најжешко прашање е правното признавање на родот, прашање за кое Македонија има обврска до крајот на 2022 година да обезбедни процедура во кое ќе биде овозможено правно признавање на родот кај трансродовите луѓе, според одлуката на Европскиот суд за човекови права. Овој прајд сакаме да го посветиме на жртвите и ранетите во инцидентот во Осло синоќа и ја испраќаме целата наша љубов и солидарност со целата заедица во Норвешка, рече Андоновски.

На „Парадата на гордоста“ присутни се и јавни личности, претставници на невладиниот сектор, министерот за правда Бојан Маричиќ и министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска.

Претходно на социјалните мрежи пораки за поддршка упатија премиерот Димитар Ковачевски и претседателот Стево Пендаровски.Source link

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...