Славчо Попоски: Високи температури до 39 степени

– Денес, како и во следните денови времето во Македонија ќе се задржи претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Услови за сосема ретка појава на попладневна нестабилност ќе има за време на викендот. Ќе продолжи да дува слаб до умерен, повремено и тоа особено Долж Повардарието и во источните предели засилен ветер од северен правец. Температурите ќе ќе бележат тенденција на секојдневен пораст, а особено топло ќе биде за време на викендот кога максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 39 степени. Во Скопје и околината во следниот период времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 29 и 37 степени за време на викендот, вели метео прогнозерот Славчо Попоски.

ТОП ВЕСТИ

Петровска – Грам: Враќање на политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина за да се спречи натамошна ескалација

„Инцидентот и тоа што се случува таму нема директно влијание и од информациите со кои досега располагаме и кои ги разменуваме не влијае на...

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...