Словенечки медиуми: Пахор планира да го замени Лајчак?


Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор, е заинтересиран да ја преземе функцијата специјален претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, по истекот на неговиот мандат, пишува весникот „Дело“.

Се наведува дека по истекот на неговиот мандат, Пахор има намера да ја заземе позицијата на специјален претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, пренесува „Косово онлајн“.

На прашање на „Дело“, од кабинетот на Пахор рекле дека по истекот на неговиот мандат тој ќе биде поранешен претседател.

„Тој не се занимава со прашањето што ќе прави за една година, бидејќи ќе има доволно време за тоа. Сега е целосно посветен на своите задачи кои ќе ги извршува до 22 декември“, изјавиле од кабинетот на Пахор.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...