Словенија подготвена да прими деца од Украина


Од 18.500 Украинци кои влегле во Словенија од почетокот на конфликтот, четвртина останале во земјата.

Досега статус на привремена заштита добиле 1.225 лица, а се подготвува и прием на децата од домот за деца без родители во Луганск. Досега во Словенија се регистрирани 18.415 украински бегалци, додека на 1.225 им е доделен статус на привремена заштита.

Во владината Канцеларија за интеграција на мигранти пристигнале 198 барања за материјална помош, јавуваат медиумите.

Министерството за образование потврди дека во основните училишта во Словенија се запишани 578 бегалци од Украина, а во градинките 30 деца од предучилишна возраст.

Словенечката влада неделава одлучи да премести дел од штитениците од украинскиот дом за деца без родители во Луганск во селото Славина кај Постојна.

Владината канцеларија за мигранти соопшти дека станува збор за дваесет сирачиња на возраст од една до седум години, а со нив ќе дојдат и 18 Украинци, нивните старатели од домот за деца без родители.

Како што пренесуваат словенечките медиуми, нивното пристигнување во Словенија ќе се реализира во следните десет дена.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...